Jaki komputer wybrać – jak dobrze zmontować?

Sticky Post Posted on 21 października 2015 by in Komputery

komputer1 Kupując komputer ludzie stają przed dylematem. Czy wybieramy coś samodzielnie, konkretne części jedną po drugiej czy może jednak zdecydowanie stawiamy na komputery przygotowane już jako zestaw, wystarczy wejść do sklepu i zdecydować się na zakup. Na pewno każdy wybór ma swoje zalety, jednak postanowiliśmy pomóc dzisiaj osobom które wolą nad wszystkim zapanować i samodzielnie dokonać zakupu komputera. Przedstawimy jakie elementy mają znaczenie, co zrobić by przygotować naprawdę doskonały sprzęt dla siebie.

Zasadniczo zawsze na początku rozchodzi się o możliwości związane z tym do jakich celów ma nam służyć komputer, do czego będzie używany. Co powinniśmy zrobić, nad czym się zastanowić aby mieć pewność, że znajdziemy coś idealnie pasującego, by nie przepłacać czy po prostu zdobyć sprzęt który w pełni nam podpasuje? Odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, odpowiedzieć sobie na kilka ważnych kwestii.

PROCESOR – czyli najważniejszy element i od niego rozpoczynamy poszukiwanie, od niego rozpoczynamy znajdowanie elementów z jakich złożonych będzie ans sprzęt. Prędkość komputera, szybkość uruchamiania aplikacji, programów, gier, za wszystko to odpowiedzialny jest właśnie procesor. Możemy przebierać z ofert procesorów firmy Intel oraz AMD. Jak w każdym przypadku mamy tańsze i mniej wydajne oraz szybsze i bardziej wydajne, pozwalające na większy komfort korzystania ze sprzętu komputerowego. Naturalnie najlepsze procesory mogą kosztować naprawdę wiele. Jednak radzimy się również dobrze zastanowić nad dokładnymi parametrami, bo to jaki proces ostatecznie wybierzemy będzie miało wpływ na nasze kolejne działania, na to by pozostałe elementy były w pełni kompatybilne. I dlatego przechodzimy do kolejnego elementu naszego składaka.
komputer2
PŁYTA GŁÓWNA – płyta główna, a dokładnie gniazdo w niej zamontowane będzie pasować do procesora zadecyduje o ostatecznych zakupach. Do tego oczywiście należy zdecydowaćna jakim chipsecie oparta jest płyta główna. To bardzo ważne bo pozwala nam w pełni zapanować nad sprzętem czyli idealnie go zgrać z pozostałymi elementami. Zazwyczaj jest tak, że procesory i płyty główne tej samej firmy idealnie działają ze sobą, co naturalnie nie powinno nikogo dziwić.
Bardzo ważnym jest również dowiedzenie się ile ramów, „kostek” może obsługiwać dana płyta główna oraz o jakiej mocy. Na koniec sprawdza się na jakich zasadach pracuje czyli w jakich rejestrach i czy pozwala to na komfortowe wykorzystywanie sprzętu, na najwyższych obrotach.

KARTY GRAFICZNE – komputer do gier to naturalnie najlepsze, najbardziej wydajne karty graficzne, należy jednak pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić czy super doskonała karta graficzna będzie współdziałać z pozostałymi elementami. Obecnie na rynku wybieramy z ofert dwóch producentów czyli Nvidia oraz ATI. Różnice w tych produktach są widoczne jedynie dla wytrawnych znawców sprzętu komputerowego. Pamiętajmy, że kiedy nie potrzebujemy sprzętu do gier, a jedynie pracy biurowej czy też korzystania z internetu to lepiej sobie odpuścić zakup tych najlepszych.

POZOSTAŁE ELEMENTY – czyli musimy zdecydować się ile ramów będzie nam potrzebnych. Do skomplikowanych programów i dobrych gier jak największa ilość. W pozostałych przypadków nie należy szaleć w tym aspekcie. Z kolei warto również zainteresować się pojemnością dysku czy też odpowiedniemu napędowi płyt. Do tego oczywiście dobrej klasy monitor chyba że z komputera korzystamy z doskoku. Wszystkie elementy muszą zostać dokładnie sprawdzone i wybrane właściwie by później nie trzeba było wprowadzać korekt.